Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 515 268 322 kontakt@michalswierczek.pl
"Chcę, potrafię i mogę pomóc tym osobom, które pragną zmienić swoje życie."

Zaminowany umysł uzależnionego człowieka

człowiek uzależniony

Każdy, kto chce zmierzyć się z pozorną nielogicznością nałogowych zachowań, musi wpierw pogodzić się z odmienną „logiką" uzależnionego myślenia osoby dotkniętej chorobą alkoholową. Ci, których rola polega na inicjowaniu zmian u ofiar uzależnienia i członków ich rodzin, muszą nauczyć się, jak rozpoznawać ich opór wobec tych zmian związany z uzależnionym myśleniem.  Odmienna „logika” uzależnionego myślenia powoduje, że nieznający jej obserwator wyciąga często zupełnie nielogiczne wnioski z obserwacji zachowań osoby uzależnionej. Gdyż w zespole uzależnienia alkoholowego nic nie wygląda tak, jak na logikę usiłuje to sobie zinterpretować osoba nieuzależniona.

„Sprawy nie zawsze mają się tak, jak wyglądają na pierwszy rzut oka”

Słyszałem kiedyś mądre opowiadanie o niebiańskiej wizycie dwóch Aniołów, wysłańców Boga, którzy pojawili się na Ziemi, aby zebrać dane o kondycji ludzi, zamieszkujących tą planetę.

W parze posłańców bożych znalazł się doświadczony Anioł oraz jego mniej doświadczony, młodszy Pomocnik. Kiedy po pierwszym dniu ziemskiej wędrówki zmęczeni szukali nocnego schronienia, zapukali do domu bogatego człowieka, który spoglądając na ich ubogie stroje, zaproponował im nocleg w stodole. Kiedy nad ranem Pomocnik otwarł oczy, zobaczył doświadczonego Anioła, jak kończy malować odrestaurowaną ścianę stodoły. Był lekko zdziwiony, ale nic się nie odezwał.

Następnego dnia wieczorem nocleg wypadł im w ubogiej lepiance chłopskiej rodziny, która udostępniła posłańcom swoją najlepszą izbę i podzieliła się swoją skromną kolacją. Po niej zmęczeni posiłkiem posłańcy zasnęli kamiennym snem. Rano zbudził ich okropny szloch gospodyni. Rozpaczała, bo zdechła w nocy ich jedyna krowa-żywicielka. Młody Anioł nie wytrzymał i zwrócił się do swojego starszego towarzysza: „Ja tu czegoś nie rozumiem. Wczoraj byliśmy u bogatego gospodarza, który nas jak bydełko położył w stodole spać a ty mu jeszcze ścianę odnowiłeś i odmalowałeś. A dzisiaj nie zareagowałeś, jak tym biednym, ludziom zdychała jedyna krowa?” - powiedział oburzonym głosem młody Anioł. Starszy Anioł rzekł spokojnym tonem do niego: „Widzisz przyjacielu, sprawy nie zawsze wyglądają tak, jak je widzimy na pierwszy rzut oka. Ten pierwszy, bogaty gospodarz to lichwiarz, żerujący na biednych. W tej ścianie miał liczne skrytki z kosztownościami,. Ja mu tą ścianę tak zamalowałem, że już nigdy tych dóbr doczesnych nie odnajdzie. A do naszych obecnych, zacnych gospodarzy, dzisiaj w nocy przyszła śmierć, aby zabrać żonę gospodarza, ale po wielogodzinnych negocjacjach ze mną zgodziła się zabrać zamiast niej krowę”… No tak, sprawy nie zawsze maja się tak, jak na pierwszy rzut oka wyglądają…

Umysł człowieka uzależnionego przypomina pole minowe, na którym aż roi się od różnych gatunków min, dla których zapalnikiem jest najczęściej jeden z mechanizmów uzależnionego myślenia:

  • Mechanizm nałogowego regulowania uczuć
  • Mechanizm iluzji i zaprzeczeń oraz
  • Mechanizm rozdwojonego/rozproszonego JA

Jak przedstawiać pacjentom dowody ich szczególnej, prowadzącej do samozniszczenia logiki i jak wykorzystywać je, by pomóc uzależnionym w podjęciu trwałej abstynencji i ciągłego zdrowienia?

Oto jest zadanie, które staje przed profesjonalistami w procesie terapii uzależnienia.

Mechanizmy te jak i inne istotne czynniki w zdrowieniu opiszę w kolejnych odcinkach tego tematu.

(Cdn.)