Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 515 268 322 kontakt@michalswierczek.pl
"Chcę, potrafię i mogę pomóc tym osobom, które pragną zmienić swoje życie."

Twój bliski się zagubił

zagubiony człowiek

Kiedy Twój bliski zagubi się w swoich życiowych problemach i uzależnienie od alkoholu weźmie górę nad nim i nad Waszą relacją, dobrze jest zaczerpnąć informacji od profesjonalisty, mogącego udzielić Ci potrzebnych informacji, jak sobie w zaistniałej sytuacji życiowej radzić.

Najczęściej kiedy bliska osoba poprzez coraz częstsze nadużywanie alkoholu zacznie popadać w coraz to nowe życiowe problemy, bliscy są coraz bardziej bezradni wobec tej sytuacji. Nie rozumieją czasem co się dzieje z człowiekiem, którego życie zaczyna się coraz bardziej komplikować. Tym bardziej że osoba pijąca przez wiele miesięcy a nawet lat, stara się skrzętnie ukrywać swój „romans” z alkoholem. Często kiedy objawiają się problemy alkoholowe, których pijący nie może już maskować, wchodzi w trzecią fazę choroby zwanej zespołem uzależnienia alkoholowego, w fazę z której samemu, bez profesjonalnej pomocy, nie sposób wyjść, nie sposób się wyleczyć.

Bliskie osoby próbują jednak wszelkich możliwych sposobów, aby wpłynąć na nadmiernie pijącego, by przestał pić. Prośby, groźby, zaklinanie, awantury – nic na dłuższą metę nie skutkuje. Z drugiej strony każdy objaw poprawy sytuacji, dłuższy okres abstynencji alkoholowej, daje nadzieję, że sprawa sama się unormuje, że będzie lepiej i sytuacja ulegnie poprawie. Osoba żyjąca z uzależnionym skupia coraz większą uwagę na pijącym,  zaniedbując siebie i swoje potrzeby.

Narasta też w niej coraz większa frustracja, że wszelkie możliwe próby przerwania tej chorej sytuacji okazują się na dłuższą metę nieskuteczne. Osobę współuzależnioną, bo tak często określa się bliskiego uzależnionego, cechuje nadmierna chęć przejęcia kontroli nad życiem chorego, przejmowania często skutków jego picia, odpowiedzialności za jego pijane postępowanie, krycie go, udawanie przed rodziną czy znajomymi, że w ich związku jest wszystko w porządku, a kiedy sprawy wychodzą na jaw - tłumaczenie bliskiego, dlaczego pije.

Czasem osoba współuzależniona zaczyna wierzyć, że to może ona jest winna tej sytuacji, że bliski pije przez nią, bo nie jest wystarczająco dobra, bo nie potrafi zaspokoić coraz bardziej „chorych” potrzeb swojego pijącego partnera.

Wyjściem z tej sytuacji jest poproszenie profesjonalisty zajmującego się terapią uzależnień o konsultację i fachową pomoc. Często taka rozmowa pozwala zobaczyć sytuację, w której znajduje się osoba pijąca i jego bliscy, z pewnego dystansu, uzyskać wskazówki jak pomagać mądrze osobie pijącej, jak i gdzie można poszukać pomocy dla siebie i swojego uzależnionego bliskiego.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej